WYDANIE ONLINE

Oświetlenie pomieszczeń produkcyjnych, hal magazynowych czy biur projektowane kilkanaście lat wcześniej i eksploatowane przez ten okres może nie spełniać obecnych przepisów. W takiej sytuacji niezbędna staje się modernizacja oświetlenia, a niekiedy również rozdzielnicy czy części instalacji elektrycznej.

czytaj więcej »

Profesjonalny monitoring powinien spełniać wymagania Polskich Norm. Jednak przepisy regulujące projektowanie, klasyfikację i wykorzystanie telewizji przemysłowej w wielu przypadkach nie nadążają za współczesnymi osiągnięciami techniki, które są łatwo dostępne, tanie i niezawodne. 

czytaj więcej »

W Polsce jeszcze przez wiele lat będą funkcjonowały systemy zabezpieczeń projektowane według starych norm sprzed wielu lat. Nowe wytyczne do projektowania ochrony obiektów znacznie się jednak różnią. Dowiedzmy się, jakie zmiany w systemach obrony wprowadza nowa norma PN-EN 50131. Poznajmy podobieństwa i różnice między poprzednimi a współczesnymi aktami normatywnymi, a także ważne niuanse i kontrowersyjne zapisy, na które należy zwrócić uwagę w czasie projektowania czy modernizowania systemów zabezpieczeń

czytaj więcej »

Zapowiadana rewolucja w egzaminach dla energetyków przesunie się w czasie, ale na pewno nieuchronnie nastąpi. Prace nad nowym „Trójpakiem Energetycznym” (ustawy Prawo Energetyczne, Gazowe i wprowadzane od niedawna przepisy dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii, tzw. OZE) spowodowały tylko jej opóźnienie we wdrożeniu. Zgodnie z założeniami Komitetu Rady Ministrów KRM mają się one zakończyć do końca I kwartału 2013 r.

czytaj więcej »

Niezawodność działania urządzeń oddymiających i alarmujących o zagrożeniu pożarowym zależy przede wszystkim od niezawodnego zasilania. Z tego powodu projektując instalację dla systemów oddymiania, należy uwzględnić wiele czynników, których nie ma potrzeby analizować w innych instalacjach.

czytaj więcej »

Gdy następuje modyfikacja lub rozbudowa obiektu budowlanego, może się okazać, że zmianie ulegają również warunki stosowania zewnętrznej ochrony odgromowej. Taka sytuacja może również zdarzyć się po zamontowaniu na dachu klimatyzatorów czy masztu antenowego.

czytaj więcej »

Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich przyjął się zwyczaj wyposażania obiektów budowlanych w roślinność na dachach biurowców czy nowoczesnych obiektów użyteczności publicznej. Większe ogrody z przeznaczeniem do powszechnego zwiedzania, bez względu na stan pogody, znajdziemy na przykład w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego czy Centrum Naukowym Kopernik w Warszawie. W takich obiektach niezwykle istotne staje się zagadnienie ochrony ludzi zgromadzonych na dachu przed piorunami.

czytaj więcej »

wiper-pixel