WYDANIE ONLINE

Zasilanie awaryjne – praca równoległa zespołów prądotwórczych
Zasilanie awaryjne zapewnia najczęściej pojedynczy zespół prądotwórczy (tj. silnik spalinowy + prądnica synchroniczna wraz z niezbędnym osprzętem) lub ich zestaw przeznaczony do tak zwanej pracy równoległej. Wspomniana praca równoległa pozwala na zwiększenie dostępnej mocy czynnej/biernej [kW/kvar]. Współdziałanie dwóch lub większej liczby jednostek pozwala także na zapewnienie, oczekiwanego w danym przypadku, poziomu redundancji, to znaczy nadmiarowości.Tekst wyjaśnia, na czym polega praca równoległa zespołów prądotwórczych, a przede wszystkim, pokrótce, opisuje metodę typu Random Access i Dead Bus Paralleling.

czytaj więcej »

O gniazdach wtykowych i wtyczkach mówi Polska Norma PN-IEC 60884, jej część PN-IEC 60884-2-7:2014-11 poświęcona jest przedłużaczom I ich elementom.W tekście przedstawiono informacje dotyczące wtyczek i gniazd wtyczkowych stałych (czyli przewidzianych do połączenia z przewodami instalacji stałej) lub przenośnych (przeznaczonych do łączenia lub zespalania z przewodem giętkim.

czytaj więcej »

W wielu pracach inżynierskich występuje konieczność zbadania wartości parametrów pasywnych. Mowa tu o rezystancji, pojemności indukcyjności podzespołów urządzeń elektronicznych, energoelektronicznych, a nawet energetycznych.W tekście zaprezentowano na przykład przyrządu przeznaczonego do takich pomiarów oraz sposób ich wykonywania.

czytaj więcej »

PYTANIE: W jaki sposób można znaleźć miejsce uszkodzenia kabla znajdującego się w ziemi?ODPOWIEDŹ: Kończymy odpowiedź na to pytanie, której pierwszą część opublikowaliśmy w poprzedniej aktualizacji.Pisaliśmy w niej o metodach Murraya, Gotta, odbicia impulsów niskonapięciowych od łuku ARM i impulsu prądowego. W tej części odpowiedzi opisujemy metodę trasowania kabli i wyszukiwanie uszkodzeń kabli światłowodowych.

czytaj więcej »

W wykazie przedstawiono informacje o normach dotyczących elektryki opublikowanych przez Polski Komitet Normalizacyjny od 17 czerwca do 17 lipca 2020 r.

czytaj więcej »

W ostatnich latach są wprowadzane na rynek różne rodzaje lamp przewidzianych jako zamienniki żarówek, w tym LED. Jak każdy wyrób mają swoje zalety, ale także pewne wady. W „Niezbędniku” przedstawiamy przegląd lamp z grupy LED.W tym artykule porównane są cechy wybranych źródeł światła do oświetlenia wnętrz mieszkalnych oraz omówione podstawowe zalety i wady LED.

czytaj więcej »

wiper-pixel