WYDANIE ONLINE

System fotowoltaiczny (PV) to elektrownia słoneczna, która z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych wykonuje przemianę energii słonecznej w energię elektryczną.Z tekstu dowiecie się Państwo, jak zaprojektować instalację fotowoltaiczną: dobrać panele PV, inwerter oraz zabezpieczenia. Przedstawiamy też przykładowe obliczenia wykonywane podczas projektowania.

czytaj więcej »

Czujki ruchu to podstawowy element systemu ochrony domu przed przestępcami. Stosuje się trzy rodzaje takich urządzeń.W poprzednich aktualizacjach „Instalacji elektrycznych w praktyce” zostały omówione ogólne zasady ochrony obiektów, rozwiązania techniczne domofonów, wideodomofonów oraz kamer wideo. W tym tekście opisujemy cechy czujek ruchu: w jaki sposób działają i jakie są zalecenia dotyczące ich montażu.

czytaj więcej »

Zespół prądotwórczy to popularny sposób zapewnienia ciągłości dostaw energii elektrycznej w razie uszkodzenia zasilania podstawowego.W poprzedniej aktualizacji przedstawiliśmy rodzaje zespołów prądotwórczych, ich parametry podstawowe i charakterystyki, sterowanie parametrami i sposób doboru. W tej opisujemy m.in. zasilanie awaryjne z jednego lub kilku zespołów, wymagania dotyczące ich instalacji i obsługi.

czytaj więcej »

Norma PN-EN 81-20:2014-10 mówi o zachowaniu bezpieczeństwa w instalowanych na stałe dźwigach osobowych lub towarowo-osobowych. Przedstawiamy ją od aktualizacji 121.Tekst w tym numerze omawia opisane w PN 81-20:2014-10 zasady weryfikacji spełniania przez dźwig wymagań bezpieczeństwa i/lub zastosowanych środków ochronnych.

czytaj więcej »

Od 133 aktualizacji „Instalacji elektrycznych w praktyce” przedstawiamy specjalistyczne aparaty niskiego napięcia.W poprzednich aktualizacjach omówiliśmy: wyłączniki taryfowe, rozłączniki izolacyjne, przyciski z samopowrotem i bez, lampki kontrolne, przekaźniki instalacyjne i impulsowe. Obecnie prezentujemy następne rodzaje aparatów niskiego napięcia.

czytaj więcej »

wiper-pixel