WYDANIE ONLINE

Napędy zmiennoobrotowe wykorzystujące przekształtniki energoelektroniczne zrewolucjonizowały przemysł. Dają one możliwość sterowania obrotami silnika eklektycznego przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii w porównaniu ze standardowymi napędami, gdzie regulacja prędkości odbywała się za pomocą środków mechanicznych.W artykule omówiono, czym są i jak działają zmiennoobrotowe układy napędowe bez rekuperacji, wykorzystujące przemienniki częstotliwości. Wskazano przykłady ich zastosowań. Opisano, co oznaczają podawane przez producentów parametry oraz na co zwracać uwagę, dobierając układ napędowy.

czytaj więcej »

W wykazie przedstawiono informacje o normach dotyczących elektryki opublikowanych przez Polski Komitet Normalizacyjny od 17 grudnia 2019 r. do 24 stycznia 2020 r.

czytaj więcej »

PYTANIE: Gdzie w zakładzie można ulokować procesy techniczne, podczas których istnieje zagrożenie wybuchem?

czytaj więcej »

Przekaźniki stanowią najbardziej rozbudowana grupę aparatów elektrycznych niskiego napięcia. Ich konstrukcja zależna jest od funkcji, które mają realizować, i warunków pracy.W poprzedniej aktualizacji opisaliśmy, jak działają przekaźniki elektromagnetyczne i półprzewodnikowe oraz zaczęliśmy przedstawiać poszczególne rodzaje tych aparatów. W tym tekście wyjaśniamy, o czym mówią oznaczenia przekaźników i definicje z nimi związane. Prezentujemy też przekaźniki czasowe i kontaktrony.

czytaj więcej »

Norma PN-EN 81-20:2014-10 mówi o zachowaniu bezpieczeństwa w instalowanych na stałe dźwigach osobowych lub towarowo-osobowych. Przedstawiamy ją od aktualizacji 121.Tekst w tej aktualizacji zawiera ciąg dalszy omówienia działu 5.10 dokumentu, który poświęcony jest całkowicie problematyce instalacji i urządzeń elektrycznych dźwigów.

czytaj więcej »

Eksploatacja urządzeń elektrycznych w przestrzeniach potencjalnie zagrożonych wybuchem obejmuje: obsługę, oględziny i przeglądy okresowe, pomiary eksploatacyjne, konserwację oraz naprawy i remonty.W poprzednich dwóch aktualizacjach opisaliśmy m.in., co powinna zawierać instrukcja eksploatacji instalacji w strefach zagrożonych wybuchem i jak przeprowadzać jej pomiary eksploatacyjne W tej aktualizacji przedstawiamy porady na temat zasady napraw, remontów i modyfikacji elektrycznych urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym.

czytaj więcej »

Na ogólny efekt oświetleniowy ma wpływ wiele czynników. Oprócz zasadniczej roli, jaką spełniają źródła światła, na optymalizację rozwiązań mają poważny wpływ oprawy oświetleniowe, a właściwie ich części optyczne, czyli odbłyśniki, rastry oraz klosze. Istotna jest także klasa oświetleniowa oprawy.Z tekstu dowiecie się Państwo, jakie są klasy opraw oświetleniowych i do jakich celów są przeznaczone oprawy poszczególnych klas.

czytaj więcej »

wiper-pixel