WYDANIE ONLINE

Przepięcia w instalacji elektrycznej najczęściej bywają kojarzone z wyładowaniami atmosferycznymi. Ale są również inne przyczyny powstawania przepięć, np. przerwanie przewodu neutralnego, awarie w zakładzie energetycznym, próby nielegalnego podłączenia się do instalacji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ograniczniki przepięć chroniące urządzenia przed przepięciami pochodzenia atmosferycznego nie zapewnią skutecznej ochrony przed przepięciami o częstotliwości sieciowej.W tekście przedstawiono informacje na temat przepięćo częstotliwości sieciowej. Opisano urządzenia zapewniające ochronę przed tego rodzaju przepięciami.

czytaj więcej »

Monterzy elektrycy sporo czasu spędzają przy obsłudze instalacji urządzeń rozmieszczonych na terenie obsługiwanych obiektów. Podobna sytuacja występuje w pracy instalatorów na terenie budowy. Jest jednak duża grupa elektryków, którzy sporo prac wykonują w odpowiednio wyposażonych warsztatach.W artykule przedstawiono przykłady mebli warsztatowych przydatnych w miejscu pracy elektryka, takich jak stoły, taborety, regały i szafy.

czytaj więcej »

Budowa farmy wiatrowej to skomplikowany i trudny logistycznie proces. Problemem jest prowadzenie robót w terenie pozbawionym infrastruktury. Najtrudniejsze jest zorganizowanie transportu elementów wchodzących w skład poszczególnych wiatraków, w tym segmentów wież.W tekście przedstawiono informacje dotyczące zarówno formalnych, jak i praktycznych zagadnień związanych z przygotowaniem inwestycji w farmę wiatrową.

czytaj więcej »

Zadaniem zasilania gwarantowanego jest dostarczanie energii elektrycznej do wybranych urządzeń i systemów, niezwłocznie po zaniku napięcia w sieci elektroenergetycznej. Zapewnia je najczęściej tzw. zasilacz bezprzerwowy (statyczny lub dynamiczny) oraz odpowiedni magazyn energii.Tekst opisuje budowę statycznego zasilacza bezprzerwowego typu FUPS. Ponadto przybliża cechy charakterystyczne elektromechanicznego zasobnika energii będącego jego integralną częścią. Szczegółowo przedstawia też sposób działania statycznego zasilacza bezprzerwowego typu FUPS, zarówno w przypadku dostępności, jak i braku zasilania z sieci elektroenergetycznej.

czytaj więcej »

wiper-pixel