WYDANIE ONLINE

Norma PN-EN 62305-4:2011 dotyczy projektowania, instalowania, nadzorowania, konserwacji i badania środków przeznaczonych do ochrony systemów elektrycznych i elektronicznych wewnątrz obiektu, stosowanych w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia uszkodzeń powodowanych przez piorunowy impuls elektromagnetyczny (LEMP).W tekście przedstawiono załącznik C do normy poświęcony doborowi i montażowi skoordynowanego układu SPD zgodnie ze strefową koncepcją ochrony (LPZ). Podano też przykłady szacowania wartości spodziewanych przepięć indukowanych dla kilku układów pętli.

czytaj więcej »

Oświetlenie pomieszczeń, w których znajduje się wanna lub/i prysznic (łazienek) wymaga odpowiedniej wiedzy z zakresu techniki oświetlania oraz znajomości przepisów i norm.W tekście przedstawiony jest taki sposób doboru źródeł światła, jaki zapewnia komfort użytkownikom łazienki (np. przy makijażu). Omówione są także zagadnienia związane z bezpieczeństwem – opisane w przepisach i normach.

czytaj więcej »

Poza zaprezentowanymi w poprzedniej aktualizacji kontenerowymi stacjami transformatorowymi przystosowanymi do obsługi zewnętrznej, w których priorytetem jest minimalizacja gabarytów, produkowane są stacje z dostępem do urządzeń z wewnątrz, a więc posiadające swego rodzaju korytarze obsługi.W tekście omówiono właściwości kontenerowych stacji transformatorowych z obsługą wewnętrzną, wymagania dotyczące miejsca ich instalacji oraz wyposażenie.

czytaj więcej »

Building Managment System umożliwia monitorowanie i sterowanie instalacjami w całym obiekcie z jednego miejsca. BMS stosuje się głównie w takich budynkach, jak hotele, biurowce, szpitale czy centra handlowe.W tekście przedstawiono zasady działania systemu BMS, jego funkcje oraz elementy go tworzące.

czytaj więcej »

Przepisy dotyczące instalacji elektrycznych zawarte w Prawie budowlanym oraz w rozporządzeniu o warunkach technicznych dotyczą, z niektórymi wyjątkami, także budownictwa jednorodzinnego. W praktyce zalecenia te są w wielu przypadkach lekceważone, co prowadzi do powstawania zagrożeń.W tekście opisano m.in. wymagania, jakie – zgodnie z przepisami – muszą spełniać instalacje elektryczne w domach jednorodzinnych. Przedstawiono dobre praktyki dotyczące projektowania i wykonania tych instalacji.

czytaj więcej »

wiper-pixel